Vodní nádrž Pařížov na řece Doubravě – stejně jako před 105 lety
Dlouhodobé sucho nebo extrémní povodně? Všechno si prožila za dobu své existence tato přehrada. Nyní například odložila vodní kostým a rozhodla se odhalit.
Vodní nádrž Pařížov je zajímavá přehrada vybudovaná v kouzelné krajině Železných hor na řece Doubravě. Napsal jsem výraz "řeka", ale dnes Doubrava připomíná potok. Nedaleká pohoří a vrchoviny už asi moc zásob vody nemají a tam nahoře také často stavidla neotevírají.
Procházím se po dně přehrady a suchou nohou našlapuji tam, kde člověk mohl vkročit naposledy v roce 1913. Alespoň to tvrdí místní. Od té doby panovala také sucha, ale v nádrži bylo vždy o něco více vody.
Kamenná hráz dlouhá 142 metrů je provedena z ruly, kterou těžili v lomu nad přehradou. Šířka hráze činí v její koruně 4,5 metru a výška až 31 metrů. Plocha nádrže by měla být 2,92 ha a objem 1.760.000 m3. Uvádím podmiňovací způsob, jelikož v současnosti jsou ta čísla zcela jiná. Voda tam totiž skoro není. A to je v případě vodní nádrže dost podstatná věc. A také smutná.
Podnět k výstavbě daly tři velké povodně ke konci 19. století. V roce 1909 byly stavební práce zahájeny a v polovině roku 1913 začalo napouštění. Vzhledem k prudkým dešťům, které se objevily, byla přehrada naplněna za několik dní.
Hráz má dvě hlavní výpusti, ze kterých dnes nic neteče. Dále může být pro případ velké vody hladina regulována pomocí dvou potrubí umístěných v obtokové štole. Při povodních v minulých letech tekla voda přepadem a blížila se k hraně hráze, ale nikdy ne přes hráz, jak se někde píše na internetu.
Na začátku minulého století stavbu dobře nejenom naplánovali, ale i realizovali a tak se při žádné z povodní neobjevily výrazné škody. A tudíž se může člověk kochat pohledem na tuto krásku mezi přehradami.
Roku 1992 zde byla sice zřízena malá vodní elektrárna, ale původní historický ráz přehrady tím naštěstí nebyl narušen. A mě se tady velice líbilo. Zážitek z návštěvy této zajímavé technické památky i významné stavby Pardubického kraje je hluboký nejenom při stávající hloubce hladiny.
Komentáře
Okomentovat
Děkuji vám za každý komentář :)