Menhiry u Kutné Hory
Kutná Hora, to je pro mnohé návštěvníky především množství velkolepých staveb, Chrám sv. Barbory a jeho les věžiček, věží i oblouků; mohutná Jezuitská kolej; Klášter Voršilek; Vlašský dvůr - místo, kde se razily první jednotné mince českého království; starobylá Ruthradská ulička; původně tvrz a dnešní muzeum Hrádek; kamenná dvanáctiboká kašna na Rejskově náměstí; Kamenný dům, údajně nejkrásnější gotický dům v Čechách; morový sloup a mnoho dalšího.
Jsou zde však také méně známá, ale minimálně stejně tak úžasná místa. Jedním z nich je nová dominanta, která se dnes tyčí Nad Kutnou Horou. Parta nadšených lidí (Kutnohorské občanské sdružení Denemark ve spolupráci s Pavlem Bartlem a Slávkem Benešem), kteří realizují nápady spojené s léčitelstvím, záhadami, tajemnem i dávnou českou historii, našli jedno energetické místo a začaly se dít zajímavé věci.
V dubnu roku 2012 místo nejprve zaměřili a vytýčili a poté tady postupně instalovali kameny. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a poté k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích. Každý kámen byl pro své vztyčení pečlivě vytipován a je orientovaný na nějaké místo či památku v okolí.
Kamenný stůl, stejně jako malý menhir před ním, směřuje na kostel Všech svatých na hřbitově. Jehlovitý kámen směřuje na kostel Matky Boží na Náměti. Další kámen je spojnicí menhiru a kostela sv. Petra a Pavla v Čáslavi. Kámen vlevo od něj ukazuje k východu a zároveň na cisterciácký klášter a chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Další z kamenů pak připomíná směr, kde kdysi stával kostel Máří Magdaleny. Menší kámen pak směřuje na kostel sv. Vavřince na Kaňku. Předposlední kámen je situován do směru keltské svatyně u Libenic. Poslední kámen směřuje na západ.
Kameny jsou osazeny do betonového základu abyly postaveny jen pomocí páky a kladek. Kromě poslední z nich. Největší, skoro 6 tunový centrální menhir, je vysoký téměř tři metry a jde o kutnohorskou rulu. Muselo ho tudíž přivézt nákladní auto. Osazen byl za pomoci jeřábu na keltský svátek Beltaine (noc z 30. dubna na 1. května). Za přítomnosti 150 lidí pod něj organizátoři uložili pamětní schránku s mnoha osobními i veřejnými archiváliemi.
V létě téhož roku bylo několik kamenů přemístěno na doporučení pana Bartla, jelikož to vypadalo, že naše kameny jsou mrtvé. Kamenný kromlech se tím oživil a vše bylo v naprostém pořádku. Následně přibyla u kamenného kruhu ještě linie ze šesti kamenů, která směřuje od centrálního kamene směrem k Lechovu kameni u Kouřimi a k Pražskému hradu.
Každý, kdo sem zavítá a nemusí zrovna věřit v sílu menhirů, tak bude určitě souhlasit, že se jedná o místo, které si zaslouží respekt a úctu. I přesto byly menhiry v únoru 2013 počmárány vandaly. Naštěstí se během pár dnů našli lidé, kteří kameny očistili.
Jedná se o místo, které dokresluje krásu historické Kutné Hory. Člověk se zde může kochat úžasným výhledem do krajiny, navzdálené Železné hory i na většinu kutnohorských památek. Pozemek je sice soukromý, ale je veřejně přístupný.Místo leží necelých 100 metrů vlevo od silnice z Kutné Hory na Kaňk. Přibližně 400 metrů za cedulí Kutná Hora je umístěna turistická tabule. Dále je potřeba pokračovat po polní cestě, vedoucí mezi křovím.
Konají se tady také různé akce, o nichž je možné se dočíst například na stránkách občanského sdružení Denemark.
Komentáře
Okomentovat
Děkuji vám za každý komentář :)