Hledat na blogu

Vrch Mědník v Krušných horách a kaple Neposkvrněného početí Panny Marie


Obec (často nepřesně uváděno "městečko") Měděnec se nachází v okrese Chomutov, v kraji Ústeckém. Jedná se o velmi známé místo v Krušných horách, které navštěvuje v létě mnoho cyklistů, a v zimě odsud vyrážejí na Krušnohorskou magistrálu běžkaři. Zaparkovat automobil lze v obci bez problémů. Kdo nemá k dispozici vozidlo, může do Měděnce přijet autobusem či vlakem.


Myslím, že je dobré se na chvíli v obci zastavit a vyšlápnout si na nedaleký vrch Mědník (německy Kupferhubel). Od náměstí je to sem necelý kilometr. Autem lze také popojet na přírodní parkoviště pod kopcem. Kopec vyrostl sice jenom do nadmořské výšky 910 metrů, ale vybral si k tomu báječné místo. Nabízí se odtud totiž úžasný kruhový rozhled na Doupovské i Krušné hory. Vrch, který je výrazným orientačním bodem, je také někdy nepřesně nazýván Měděnec či Měděná hůrka.


A není to pouze rozhled do okolí, proč se nahoru poutníci vydávají. Roku 1674 tady nechal postavit František Julius vévoda ze Sachsen-Laenbergu a majitel ostrovského panství vrcholovou kapli Neposkvrněného početí Panny Marie. Chtěl tím poděkovat za výnosnou těžbu v dolech. Jeho znak zdobí ještě dnes průčelí kaple, která letos slaví 340. narozeniny. Na první pohled by jí člověk hádal více let, dokonce by ji mohl někdo označit za starobylou rotundu.


Po druhé světové válce měla sice kaple namále, ale nakonec se dočkala změny režimu a v roce 1994 byla kompletně opravena. Vrátila se do ní také kopie sošky Panny Marie, jejíž 170 cm vysoký originál zachránil jáchymovský děkan.



Kaple je po většinu roku uzavřena a do svého interiéru nechává nahlédnout v době konání Měděnecké pouti každého roku v září. Na bližší informace o vstupném i otevírací době je dobré se podívat na stránky infocentra http://infocentrum-mednik-medenec.webnode.cz/ nebo obce Měděnec.


Vrch Mědník je spjat s těžbou měděných rud již od 13. století. Ještě dnes lze vypozorovat na nezalesněných úbočích kopce menší či větší muldy a propadliny jako připomínka na zdejší hornickou činnost, která skončila v roce 1807. Veřejnosti je zpřístupněna (již od roku 1910) štola dolu Panny Marie Pomocné. Na bližší informace o vstupném i otevírací době je dobré se podívat na stránky infocentra http://infocentrum-mednik-medenec.webnode.cz/ nebo obce Měděnec.


Z vrchu Mědník jsou také vidět husté smrkové lesy okolo obcí Měděnec, Kovářská a vodní nádrže Přísečnice. Jedná se o království tajemné lesní žínky. Tak jako naše nejvyšší pohoří má Krakonoše, Beskydy Radegasta či Orlické hory Rampušáka, také Krušné hory mají svého patrona, ochránce a vládce. Je něžného pohlaví a jmenuje se poněkud záhadně, Marzebilla. Po staletí poctivě a svědomitěbdí nad Krušnými horami. Někdy je hodná a pomáhá, jindy zlomyslná a škodolibá. Záleží, zda potká člověka dobrého či zlého. Místní tvrdí, že by mělo jít o malou starší ženu s vrásčitou tváří, ale o čarodějnici se nejedná v žádném případě. Podle pověsti, jež se vypráví v několika verzích, je Marzebilla duch dívky, která byla nešťastně zamilovaná. Už dlouhá desetiletí však Marzebillu nikdo nespatřil. Patrně odešla pryč, neznámo kam. Není se co divit, vždyť místní lesy byly z velké části zničeny nebo vykáceny. Ale poslední dobou se začínají Krušné hory zase zelenat a tak se snad někdy zase Marzebilla vrátí do okolí Měděnce.


Komentáře

Oblíbené příspěvky